Księgowość Słownik
Rachunek zysków i strat
Służy do oceny działalnści jednostki gospodarczej oraz zarządzania nią i obok bilansu jest to jeden z podstawowych i obligatoryjnych elementów sprawozdania finansowego.
Rachunek zysków i strat jest powiązany z bilansem wartością osiągniętego wyniku finansowego z całej działalności gospodarczej.
W rachunku zysków i strat wykazuje się pozycje odzwierciedlające skutki operacji wynikowych, a więc takich, które powodują powstawanie kosztów i strat ale także przychodów i zysków.
Rachunek zysków i strat zawiera szeroki zakres informacji dotyczących:
- przychodów i kosztów z działalności operacyjnej,
- przychodów i kosztów z pozostałej działalności operacyjnej,
- przychodów i kosztów finansowych,
- strat i zysków nadzwyczajnych,
- obowiązkowych obiciążeń wyniku finansowego.
Sprawozdanie zawiera także informacje o cząstkowych rezultatach finansowych działalności jednostki gospodarczej, takich jak:
- wynik ze sprzedaży,
- wynik z działalności operacyjnej,
- wynik z działalności gospodarczej,
- wyniku finansowym brutto i jego obciążeniach podatkowych,
- wyniku finansowym netto.
Stworzenie takiej klasyfikacji cząstkowych wyników z działalności jest następstwem stwierdzenia czy przychody i koszty powstają w ramach:
- statutowej (zasadniczej) działalności gospodarczej wyrażającej się w wytworzeniu i zbyciu produktów lub zakupie i sprzedaży towarów i materiałów,
- działalności towarzyszącej działalności statutowej, czyli tzw. pozostałej działalności operacyjnej zakładając koniecznośc porówniania pozostałych przychodów operacyjnych z pozostałymi kosztami operacyjnymi,
- działalności mającej na celu pozyskiwanie kapitału i jego obsługę, tzn. związaną z obrotem papierami wartościowymi i utrzymaniem innych składników majątkowych,
- działalnością poza "zwykłą" działalnością jednostki, której skutki sa spowodowane zdarzeniami losowymi, zaniechaniem lub zawieszeniem niekórych rodzajów działalności, a także czynnościami związanymi z postępowaniem naprawczym lub układowym.
Rachunek zysków i strat może być sporządzany w dwóch wariantach porównawczym i kalkulacyjnym.
Różnice między wariantem porównawczym a kalkulacyjnym Rachunku zysków i strat polegają na różnych sposobach ustalania kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży produktów.